Dotacje

Dotacja ARiMR na fotowoltaikę, magazyn energii i pompę ciepła w gospodarstwie. Nabór od 5 października do 3 listopada 2026

Agencja przyjmuje wnioski przez 30 dni i ani dnia dłużej. Liczymy, ile realnie wychodzi dotacji za każdy kilowat paneli i każdą kilowatogodzinę magazynu, oraz pokazujemy kryterium punktowe, które potrafi przesądzić o odrzuceniu wniosku, a zależy wyłącznie od wybranej oferty.

12 min czytaniaEasy Life OZE
W skrócie

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od 5 października do 3 listopada 2026. To trzydzieści dni i termin nie będzie przesuwany.

Dofinansowanie pokrywa 65 procent kosztów kwalifikowalnych. Na fotowoltaikę z magazynem energii i pompą ciepła (obszar B) możesz dostać do 200 000 zł, a razem z termomodernizacją budynków (obszar C) do 400 000 zł.

W przeliczeniu na konkret: 2 561 zł dotacji za każdy kilowat paneli i 1 462,50 zł za każdą kilowatogodzinę magazynu. Magazyn jest obowiązkowy, samych paneli kupić się nie da.

Terminy i kwoty w jednym miejscu

Program nazywa się Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej i w dokumentach występuje pod oznaczeniem I.10.2. Pieniądze pochodzą z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 do 2027.

CoSzczegóły
Nabór wniosków5 października do 3 listopada 2026
Poziom wsparciado 65% kosztów kwalifikowalnych
Obszar B (PV, magazyn, pompa ciepła)do 200 000 zł
Obszar C (efektywność budynków)do 200 000 zł
Obszary B i C razemdo 400 000 zł
Maksymalnie na beneficjentado 1 700 000 zł
Sposób składaniaelektronicznie, przez PUE ARiMR
Dane z ogłoszenia naboru. Wiążący jest regulamin opublikowany przez ARiMR, do którego linkujemy na końcu artykułu.
Trzydzieści dni to mniej, niż się wydaje

Wniosek wymaga kompletu danych o gospodarstwie, dokumentacji technicznej instalacji i oferty od wykonawcy. Zebranie tego zajmuje zwykle dwa tygodnie, a nie dwa dni. Jeżeli zaczynasz dopiero w ostatnim tygodniu naboru, ryzykujesz, że czegoś zabraknie.

Ile dotacji wychodzi na kilowat i kilowatogodzinę

W tej edycji Agencja odeszła od rozliczania fakturami. Zamiast tego obowiązują standardowe stawki jednostkowe, czyli z góry ustalone kwoty za kilowat mocy i kilowatogodzinę pojemności. To duże uproszczenie, ale bywa źródłem nieporozumienia.

Stawka jednostkowa to nie jest dotacja

Spotkasz nagłówki w rodzaju „3940 zł za każdy kilowat”. To podstawa wyliczenia, a nie pieniądze, które wpłyną na konto. Dotacja to 65 procent tej kwoty.

ElementStawka jednostkowaDotacja (65%)
Mikroinstalacja fotowoltaiczna3 940 zł za 1 kW2 561 zł za 1 kW
Magazyn energii elektrycznej2 250 zł za 1 kWh1 462,50 zł za 1 kWh
Przykład kontrolny: instalacja 20 kW daje podstawę 78 800 zł i dotację 51 220 zł.

Dzięki temu własną dotację policzysz na kartce. Mnożysz moc paneli w kilowatach razy 2561, pojemność magazynu w kilowatogodzinach razy 1462,5 i dodajesz obie kwoty.

Gotowe zestawy i kwoty dla typowego gospodarstwa

Poniżej policzone warianty przy minimalnym magazynie wymaganym przez program, czyli 0,5 kWh na każdy kilowat paneli. To dolna granica, poniżej której wniosek nie przejdzie.

Moc PVMagazyn (minimum)PodstawaDotacjaWkład własny
10 kW5 kWh50 650 zł32 922 zł17 728 zł
20 kW10 kWh101 300 zł65 845 zł35 455 zł
30 kW15 kWh151 950 zł98 768 zł53 182 zł
40 kW20 kWh202 600 zł131 690 zł70 910 zł
50 kW25 kWh253 250 zł164 612 zł88 638 zł
Wkład własny liczony względem podstawy ze stawek jednostkowych. Realny koszt instalacji może się od niej różnić w jedną lub drugą stronę.

Większy magazyn podnosi dotację, bo każda kilowatogodzina to kolejne 1462,50 zł. Przy relacji 1 kWh na 1 kW zestaw 20 kW z magazynem 20 kWh daje już 80 470 zł zamiast 65 845 zł.

Kiedy zadziała limit 200 000 zł

Żeby dotacja sięgnęła sufitu obszaru B, podstawa musi wynieść około 307 700 zł. Sama fotowoltaika o maksymalnej mocy 50 kW daje podstawę 197 000 zł, więc do limitu brakuje jeszcze mniej więcej 49 kWh magazynu. Innymi słowy: większość gospodarstw nie dobije do 200 tysięcy i nie musi się tym limitem przejmować.

Paneli nie kupisz bez magazynu energii

To najważniejsza zmiana względem tego, jak wyglądały wcześniejsze dotacje na fotowoltaikę w gospodarstwach. Budowa instalacji musi być nierozerwalnie powiązana z magazynem energii elektrycznej. Wniosek obejmujący wyłącznie panele nie spełnia warunków programu.

Moc paneliMinimalna pojemność magazynu
10 kW5 kWh
20 kW10 kWh
30 kW15 kWh
50 kW25 kWh
Zasada: 0,5 kWh pojemności na każdy 1 kW mocy paneli. To minimum, nie zalecenie.

Patrząc na to od strony gospodarstwa, wymóg ma sens. Produkcja z paneli szczytuje w południe, a dojenie, chłodzenie mleka czy suszenie zboża rozkładają się inaczej w ciągu doby. Magazyn pozwala przesunąć własną energię na godziny, w których naprawdę jej potrzebujesz, zamiast sprzedawać ją do sieci po niskiej cenie i odkupować po wysokiej. Rozpisaliśmy ten mechanizm na liczby w artykule ile naprawdę zarabia magazyn energii.

O kolejności decydują punkty, a próg wynosi 6

Złożenie wniosku nie oznacza przyznania pomocy. W obszarze B o kolejności decyduje suma punktów z kryteriów wyboru, a operacja musi zebrać co najmniej 6 punktów, żeby w ogóle wejść do gry.

KryteriumPunkty
Produkcja zwierzęca co najmniej 5 DJP przez ostatnie 12 miesięcy4
Integrowana produkcja roślin albo produkcja ekologiczna2
Rolnik w wieku do 40 lat2
Realizacja na obszarach chronionych1
Sprawność paneli powyżej 21%3
Sprawność paneli powyżej 18% i do 21%2
Sprawność paneli do 18%1
Analogicznie punktowana jest sprawność optyczna kolektorów słonecznych: powyżej 80% to 3 punkty, od 70 do 80% to 2 punkty, do 70% jeden punkt.

Jedno kryterium zależy wyłącznie od wybranej oferty

Przyjrzyj się tej liście jeszcze raz. Produkcji zwierzęcej nie zaczniesz w miesiąc, wieku nie zmienisz, obszar chroniony albo masz, albo nie. Zostaje sprawność paneli, czyli jedyna pozycja, o której decydujesz przy wyborze oferty. I potrafi ona przesądzić o całym wniosku.

Sytuacja gospodarstwaPunktyWynik
Hodowca (5 DJP) + panele powyżej 21%7przechodzi
Hodowca (5 DJP) + panele 18 do 21%6przechodzi
Hodowca (5 DJP) + panele do 18%5poniżej progu
Rolnik do 40 lat + panele powyżej 21%5poniżej progu
Rolnik do 40 lat + produkcja ekologiczna + panele powyżej 21%7przechodzi
Rolnik do 40 lat + obszar chroniony + panele powyżej 21%6przechodzi
Wyróżniony wiersz to ten sam hodowca co w wierszu wyżej. Różnica polega wyłącznie na sprawności zamontowanych paneli.
Tanie panele potrafią kosztować cały wniosek

Hodowca z panelami o sprawności do 18 procent zbiera 5 punktów i wypada poniżej progu. Ten sam rolnik z panelami powyżej 18 procent ma 6 punktów i przechodzi. Różnica w cenie modułów to kilka procent wartości instalacji. Różnica w wyniku to cała dotacja albo zero.

Przy porównywaniu ofert sprawdzaj więc sprawność modułów podaną w karcie technicznej, a nie samą cenę. Powyżej 21 procent daje 3 punkty i zapas bezpieczeństwa.

Trzy obszary i co z czym można łączyć

ObszarCzego dotyczyLimit
Abiogazownie rolniczerazem z B do 1,5 mln zł
Bmikroinstalacje PV do 50 kW, magazyny energii, systemy zarządzania energią, kolektory słoneczne, pompy ciepła200 000 zł
Cpoprawa efektywności energetycznej budynków gospodarstwa: termomodernizacja, wymiana okien, oświetlenie LED, systemy zarządzania energią200 000 zł
Rolnik korzysta z obszaru A albo B, może do tego dołożyć C. Łączne wsparcie dla obszarów B i C nie przekracza 400 000 zł.

Dla większości gospodarstw najciekawsze jest właśnie połączenie B i C. Obszar B obniża rachunek za prąd, obszar C obniża zapotrzebowanie budynków na ciepło. Jedno i drugie działa na ten sam koszt, tylko z dwóch stron.

Jeżeli planujesz ocieplenie budynków w ramach obszaru C, warto wiedzieć, że wybór materiału przekłada się potem na rachunek przez kolejne dwadzieścia lat. Porównaliśmy pięć materiałów izolacyjnych z liczbami w artykule o PIR, styropianie, wełnie i pianie PUR, a wpływ izolacji na pracę pompy ciepła opisaliśmy tutaj.

Czy prąd zasili dom mieszkalny

Tak, ale z ograniczeniami, które działają jednocześnie i wiele osób czyta tylko jedno z nich.

  • Moc przypadająca na jednorodzinny budynek mieszkalny na terenie gospodarstwa nie może przekroczyć 10 kW.
  • Jednocześnie nie może stanowić więcej niż 20 procent łącznej mocy urządzeń fotowoltaicznych w gospodarstwie.
Łączna moc instalacji20% tej mocyIle realnie na dom
10 kW2 kW2 kW
20 kW4 kW4 kW
30 kW6 kW6 kW
50 kW10 kW10 kW
Limit 10 kW staje się realną granicą dopiero przy instalacji 50 kW. Wcześniej ogranicza zasada dwudziestu procent.

Szkolenie, o którym łatwo zapomnieć

Program wymaga ukończenia szkolenia z zakresu efektywności energetycznej gospodarstwa. Dobra wiadomość jest taka, że nie blokuje ono złożenia wniosku: wystarczy mieć je do dnia złożenia wniosku o płatność końcową, czyli już po wykonaniu inwestycji.

Druga dobra wiadomość dotyczy osób, które coś takiego już przeszły. Uznawane są szkolenia odbyte do dwudziestu czterech miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Jeżeli masz w szufladzie zaświadczenie z ostatnich dwóch lat, sprawdź je, zanim zapiszesz się na kolejne.

Co zrobić w najbliższych dniach

Nabór trwa trzydzieści dni, a wnioski rozpatrywane są według punktacji. Kolejność działań, która daje największą szansę:

  1. 1Policz swoje punkty z tabeli wyżej. Jeżeli bez sprawności paneli masz mniej niż 3, musisz celować w moduły powyżej 21 procent, żeby dobić do progu.
  2. 2Sprawdź numer producenta (EP) i dane gospodarstwa w systemie Agencji. Nieaktualne dane potrafią zatrzymać wniosek na starcie.
  3. 3Zbierz rachunki za energię z ostatnich 12 miesięcy. Na ich podstawie dobiera się moc instalacji do realnego zużycia gospodarstwa.
  4. 4Zamów ofertę z kartami technicznymi. Potrzebujesz mocy w kW, pojemności magazynu w kWh i sprawności modułów w procentach. Bez tej trzeciej liczby nie policzysz punktów.
  5. 5Zajrzyj do szuflady po zaświadczenie ze szkolenia. Jeśli jest z ostatnich dwóch lat, masz ten warunek z głowy.
Pomagamy przejść przez wniosek

Dobieramy moc instalacji do zużycia gospodarstwa, przygotowujemy ofertę z kartami technicznymi potrzebnymi do punktacji i składamy wniosek za klienta. Obsługujemy Pleszew, Kalisz, Jarocin, Ostrów Wielkopolski, Krotoszyn i Konin. Zadzwoń pod 505 701 847 albo zostaw numer, oddzwonimy tego samego dnia.

Szczegóły instalacji dla gospodarstw opisaliśmy na stronie fotowoltaiki dla firm i gospodarstw, a pozostałe aktualne programy zbieramy w dziale dotacji i dofinansowań.

Skąd pochodzą te dane

Warunki opisane w artykule pochodzą z ogłoszenia naboru i materiałów branżowych publikowanych przed jego startem. Wiążący jest regulamin naboru opublikowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dostępny na stronie gov.pl/web/arimr. Kwoty w tabelach są wyliczeniami na podstawie podanych stawek jednostkowych i mają charakter orientacyjny, a nie wiążącej oferty. Przed złożeniem wniosku potwierdź aktualne warunki w dokumentacji naboru.

Najczęstsze pytania

Nabór trwa od 5 października do 3 listopada 2026 roku. To trzydzieści dni i termin nie jest przesuwany. Wnioski składa się wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Interwencja nosi oznaczenie I.10.2 i nazwę Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej, a finansowana jest z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 do 2027.

Dofinansowanie pokrywa 65 procent kosztów kwalifikowalnych, a te liczone są według standardowych stawek jednostkowych. Dla mikroinstalacji fotowoltaicznej stawka wynosi 3940 złotych za każdy kilowat mocy, co po przemnożeniu przez 65 procent daje 2561 złotych dotacji na kilowat. Instalacja o mocy 20 kW oznacza więc podstawę 78 800 złotych i dotację 51 220 złotych. Maksymalna moc objęta wsparciem to 50 kW.

Stawka jednostkowa dla magazynu energii elektrycznej wynosi 2250 złotych za każdą kilowatogodzinę pojemności. Przy poziomie wsparcia 65 procent daje to 1462,50 złotego dotacji na każdą kilowatogodzinę. Magazyn o pojemności 10 kWh oznacza podstawę 22 500 złotych i dotację 14 625 złotych. Magazyn jest obowiązkowy przy zakupie fotowoltaiki, więc tę kwotę dolicza się do dotacji na panele.

Nie. Budowa instalacji fotowoltaicznej musi być nierozerwalnie powiązana z inwestycją w magazyn energii elektrycznej. Pojemność magazynu nie może być mniejsza niż 0,5 kilowatogodziny na każdy kilowat mocy paneli. Dla instalacji o mocy 10 kW oznacza to magazyn o pojemności co najmniej 5 kWh, a dla instalacji 30 kW co najmniej 15 kWh. Wniosek obejmujący wyłącznie panele nie spełnia warunków programu.

Obszar B, czyli fotowoltaika, magazyny energii, kolektory słoneczne i pompy ciepła, ma limit 200 tysięcy złotych. Obszar C, czyli poprawa efektywności energetycznej budynków gospodarstwa, również ma limit 200 tysięcy złotych. Połączenie obszarów B i C daje maksymalnie 400 tysięcy złotych. Obszar A obejmuje biogazownie rolnicze, a łączne wsparcie dla obszarów A i B wynosi 1,5 miliona złotych. Maksymalna pomoc na jednego beneficjenta sięga 1,7 miliona złotych.

Suma punktów z sześciu kryteriów wyboru. Produkcja zwierzęca na poziomie co najmniej 5 DJP przez ostatnie dwanaście miesięcy daje 4 punkty. Udział w systemie integrowanej produkcji roślin albo produkcja ekologiczna to 2 punkty. Realizacja na obszarach chronionych to 1 punkt. Wiek rolnika do 40 lat włącznie to 2 punkty. Sprawność paneli powyżej 21 procent daje 3 punkty, od 18 do 21 procent 2 punkty, a do 18 procent 1 punkt. Analogicznie punktowana jest sprawność optyczna kolektorów słonecznych. Pomoc może trafić wyłącznie do operacji, które zebrały co najmniej 6 punktów.

Tak, część energii może trafić na potrzeby budynku mieszkalnego. Obowiązują jednak dwa ograniczenia liczone łącznie. Moc przypadająca na jednorodzinny budynek mieszkalny położony na terenie gospodarstwa nie może przekroczyć 10 kW i jednocześnie nie może stanowić więcej niż 20 procent łącznej mocy urządzeń wytwarzających energię ze słońca w gospodarstwie. Przy instalacji 30 kW limit dwudziestu procent oznacza 6 kW na dom, a nie pełne 10 kW.

Potrzebne jest szkolenie z zakresu efektywności energetycznej gospodarstwa. Trzeba je ukończyć najpóźniej do dnia złożenia wniosku o płatność końcową, więc nie blokuje ono złożenia samego wniosku o pomoc. Uznawane są również szkolenia odbyte wcześniej, do dwudziestu czterech miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Jeżeli uczestniczyłeś w takim szkoleniu w ostatnich dwóch latach, zachowaj zaświadczenie, bo może się okazać wystarczające.

Przeczytaj też

Magazyny energii
Jak działa backup magazynu energii przy awarii prądu
Zwykła fotowoltaika wyłącza się razem z siecią, nawet w pełnym słońcu. Wyjaśniamy, jak magazyn z pracą wyspową przejmuje zasilanie, ile trwa przełączenie, dlaczego bez rezerwy pojemności backup zawiedzie w nocy, co podłączyć do obwodów krytycznych i o co zapytać instalatora.
Magazyny energii
Agregat czy magazyn energii na blackout: co wybrać do domu
Co przestaje działać w domu bez prądu, ile godzin wytrzyma magazyn energii, kiedy lepszy jest agregat i jak go bezpiecznie podłączyć. Porównanie w tabeli, prosta arytmetyka czasu pracy i rekomendacja dla domu w mieście i na wsi ze studnią.
Ocieplenia
Czy płyty PIR są palne i szkodliwe? Klasa ogniowa i NRO
Płyty PIR są palne, zwykle w klasie D lub E, ale w ogniu zwęglają się zamiast kapać jak styropian. Po montażu nie szkodzą zdrowiu, a opary izocyjanianów dotyczą natryskowej pianki PUR. Wyjaśniamy euroklasy, NRO, toksyczność dymu i to, kiedy lepsza jest wełna.
Ocieplenia
Jaka grubość płyt PIR na dach i poddasze? Tabela WT2021
Przepisy podają współczynnik U, a nie centymetry. Przeliczamy wymagania WT2021 na grubość płyt PIR dla dachu nakrokwiowego, podkrokwiowego, płaskiego, stropu i podłogi, z pełną arytmetyką, zapasem na starzenie lambdy i listą błędów montażu.
Magazyny energii
Magazyn energii do domu 2026: dotacja, AI i opłacalność
Na domowy magazyn dostaniesz pieniądze z dwóch źródeł naraz: dotację PME2 i ulgę termomodernizacyjną. Pokazujemy, ile realnie kosztuje po obu, po ilu latach się zwraca, co naprawdę robi falownik z AI i jakie pięć pytań zadać, zanim podpiszesz umowę.
Magazyny energii
Magazyn energii dla firmy: opłacalność, backup i podatki
W firmie magazyn zarabia na opłacie mocowej, własnym prądzie z paneli i ochronie przed przestojem. Liczymy przykład dla magazynu 50 kWh, pokazujemy, co się dzieje w zakładzie bez zasilania awaryjnego, i prostujemy popularny mit o „odliczeniu od podatku”.
Dotacje
Nabór PME2 rusza 20 października. Do 19 000 zł dotacji
Nabór ma już konkretną datę, a budżet wynosi miliard złotych. Zbieramy w jednym miejscu terminy, kwoty, warunki techniczne i procedurę składania wniosku. Wyjaśniamy też, czym naprawdę jest premia 2 000 zł, bo bywa mylona z dopłatą do sterownika.
Magazyny energii
Dotacja na magazyn energii 2026 — ile realnie dostaniesz
„Do 19 000 zł” to nagłówek, nie Twoja kwota. Dotacja PME2 to najniższa z trzech liczb liczonych jednocześnie, a to, która z nich Cię ogranicza, zależy od ceny za kilowatogodzinę pojemności. Rozkładamy program na czynniki pierwsze przed startem naboru.
Ocieplenia
Pompa ciepła a izolacja — który materiał wygrywa
Izolacja nie tylko zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło — ona jednocześnie podnosi sprawność pompy ciepła. Te dwie przewagi się mnożą, dlatego różnica między materiałami jest znacznie większa, niż wynikałoby z samej lambdy. Policzyliśmy ją na 20 lat.
Magazyny energii
Ile naprawdę zarabia magazyn energii z AI
Magazyn energii nie oszczędza — on zarabia na różnicy cen. Rozkładamy tę różnicę na trzy osobne strumienie i pokazujemy, który z nich znika, gdy sterownik nie ma sztucznej inteligencji. Z liczbami na 15 lat.
Pompy ciepła
Pompa ciepła czy gaz? Kiedy naprawdę się opłaca
Pompa ciepła nie jest tania sama z siebie — jest tania wtedy, gdy pracuje z wysoką sprawnością sezonową. Pokazujemy, gdzie leży granica opłacalności wobec gazu i jakie dwa warunki musi spełnić dom, żeby ją przekroczyć.
Magazyny energii
Magazyn energii z AI — jak działa i ile oszczędza
Zwykły magazyn energii tylko przechowuje prąd. Magazyn z AI decyduje, kiedy go kupić, kiedy zużyć, a kiedy sprzedać — i to właśnie te decyzje robią różnicę w rachunku. Wyjaśniamy mechanizm i pokazujemy, skąd biorą się oszczędności.
Ocieplenia
PIR, styropian, wełna czy piana? Porównanie z liczbami
Przewaga PIR sprowadza się do jednej liczby — współczynnika lambda. Pokazujemy, ile centymetrów każdego z pięciu materiałów potrzeba do tego samego efektu, gdzie PIR wygrywa najmocniej i w jakich trzech sytuacjach szczerze odradzamy go klientom.
Napisz na WhatsApp
ZadzwońBezpłatna wycena